PHILIPS Evnia 27" 27M2N3200A GAMING Monitor FHD IPS 180Hz 1MS GTG 126% sRGB
Picture/Display
  • Panel Size: 27 inch/60.5 cm
Aspect ratio : 16:9
LCD panel type : IPS technology
Backlight type: W-LED system
Pixel pitch
  • 0.2745 x 0.2745 mm
Brightness: 300  cd/m²
Display colours : 16.7 M
Colour gamut (typical)
NTSC 113%*, sRGB 126%*, Adobe RGB 110%*
Contrast ratio (typical)
1000:1
SmartContrast
Mega Infinity DCR
Response time (typical)
1 ms (Grey to Grey)*
Viewing angle
Picture enhancement
SmartImage game
Maximum resolution
  • 1920 x 1080 @ 180 Hz*
Effective viewing area
  • 527.04 (H) x 296.46 (V)
Scanning Frequency
  • 30–200 kHz (H)/48–180 Hz (V)
sRGB : Yes
Flicker-free : Yes
Pixel Density: 93 PPI
LowBlue Mode : Yes
Display Screen Coating
Anti-Glare, 3H, Haze 25%
EasyRead
Yes
Adaptive sync
Yes
HDR
  • HDR 10 supported
Smart Crosshair
Smart MBR
0.5 ms*
  • 178º (H)/178º (V)
  • @ C/R > 10
  • Connectivity
    Signal Input
    HDMI 2.0 x 2, DisplayPort 1.4 x 1
    Sync Input
    Separate Sync
    Audio (In/Out)
    Audio out
    HDCP
    HDCP 1.4 (HDMI/DP), HDCP 2.2 (HDMI/DP)
    #PHILIPS 27" #27M2N3200A #IPS #180Hz 1MS GTG 126 #sRGB #GAMING #MONITOR
PHILIPS Evnia 27" 27M2N3200A FHD IPS 180Hz 1MS GTG 126% sRGB